„Wieluń to ZUGiL, ZUGiL to Wieluń”
- takie obiegowe stwierdzenie funkcjonowało w czasach
świetności przedsiębiorstwa zlokalizowanego przy ulicy
Sieradzkiej 56.
„Wieluń to ZUGiL, ZUGiL to Wieluń” - takie obiegowe stwierdzenie funkcjonowało w czasach świetności przedsiębiorstwa zlokalizowanego przy ulicy Sieradzkiej 56. Było ono wynikiem nie tylko fundamentalnej roli firmy w życiu gospodarczym Wielunia, ale też wielu zugilowskich inicjatyw rozwijających infrastrukturę miasta, takich jak budowa mieszkań, sygnalizacji świetlnej, basenów. Firma mocno zaznaczyła swój udział także w życiu społecznym, kulturalnym, czy sportowym miasta. „ZUGiL był wieluniotwórczy” - zwykł mawiać zasłużony dyrektor przedsiębiorstwa Stanisław Poznerowicz.

Przedsiębiorstwo przy ul. Sieradzkiej 56 odcisnęło znaczne piętno na wielu sferach życia Wielunia.
- Rozmowy handlowe z kontrahentami zagranicznymi na Międzynarodowych Targach w Poznaniu w 1975 r. Z prawej dyrektor ZUGiL-u Stanisław Poznerowicz
- Malarnia dla FSO w Warszawie wykonana przez ZUGiL w 1979 r.
fot. archiwum firmy ZUGIL (3)

Firma stopniowo dochodziła do statusu krajowego potentata w swojej branży, powiększając bazę produkcyjną i zatrudnienie, rozwijając zakres produkowanego asortymentu, a także łącząc się z innymi podmiotami gospodarczymi. Maszyny i urządzenia produkowane przez ZUGiL pracowały m.in. dla największych fabryk motoryzacyjnych w kraju, a poza jego granicami trafiały do nawet tak odległych krajów jak Nigeria, Indonezja, Indie. W szczytowym okresie fabryka przy Sieradzkiej i powiązane z nią zakłady (w Łodzi, Wieruszowie i Wieluniu) zatrudniały łącznie blisko 4 tys. osób.

Automat galwanizerski, produkowany przez ZUGiL od 1966 r.

Półautomatyczna linia bębnowa do procesu pokryć galwanizerskich drobnych elementów, wyprodukowana w 1967 r.

Wirówka służąca do przyspieszenia suszenia drobnych przedmiotów w obróbce galwanicznej

Linia tunelowa do malowania elektrostatycznego, produkcja od 1972 r.

Kabina do malowania i suszenia renowacyjnego samochodów, produkcja od 1973 r.

Mieszalnia farb dla zakładu Agromet w Strzelcach Opolskich, wyprodukowana w 1974 r.

Malarnia dla FSO w Warszawie wykonana przez ZUGiL w 1979 r.

Automat galwanizerki wystawiony na targach poznańskich w 1979 r.

Suszarka tunelowa w fabryce aut Volkswagena na Słowacji
fot. archiwum firmy ZUGIL (9)
Po przemianach systemowych ZUGiL przeszedł długą drogę od przedsiębiorstwa państwowego, przez spółkę Skarbu Państwa, Narodowe Fundusze Inwestycyjne, aby w końcu stać się spółką z prywatnym, w pełni polskim kapitałem. Firma utraciła status największej siły gospodarczej Wielunia na rzecz nowych potentatów z ulicy Fabrycznej, niemniej pozostaje w gronie największych pracodawców w mieście i jest liczącym się graczem w swojej branży.
- fot. Z. Rybczyński
- fot. archiwum firmy ZUGIL
Obecnie ZUGIL jest spółką akcyjną, która oprócz gotowych urządzeń i elementów linii technologicznych do nakładania powłok ochronnych produkuje m.in. konstrukcje maszynowe, często wstępnie zmontowane w podzespoły
• Piece do polimeryzacji farb i tworzyw
• Konstrukcje maszynowe
• Instalacje przemysłowe
• Konstrukcje stalowe
• Kabiny lakiernicze
• Piece, suszarki, kabino–suszarki, agregaty grzewczo-wentylacyjne
• Urządzenia do przygotowania powierzchni
• Tunele suszenia i ochładzania
• Oczyszczalnie ścieków i zbiorniki procesowe

fot. Archiwum firmy ZUGIL
Początki przemysłu metalowego przy ul. Sieradzkiej sięgają roku 1948, kiedy zostało tutaj ulokowane Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych. Wraz z nową lokalizacją zakład otrzymał nową nazwę - Techniczna Obsługa Rolnictwa. TOR zajmował się m.in. remontami traktorów i lokomobil. W 1958 r. kierownictwo zakładu doprowadziło do jego włączenia w skład Przedsiębiorstwa Projektowania i Realizacji Inwestycji „Prozamet”. W ślad za tym doszło do przeprofilowania działalności w kierunku produkcji urządzeń do nanoszenia powłok ochronnych.
- Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych po relokacji na ulicę Sieradzką otrzymało nazwę Techniczna Obsługa Rolnictwa. Takie były początki ZUGiL-u.
- Budowa pierwszej hali produkcyjnej na początku lat 60. wg dokumentacji technicznej przekazanej przez Prozamet w Warszawie.
fot. Archiwum firmy ZUGIL (2)
W 1960 r. wieluński Prozamet wyprodukował pierwszą kabinę lakierniczą (dla fabryki rowerów w Bydgoszczy). Zakład sukcesywnie rozwijał bazę produkcyjną i zwiększał zatrudnienie. W połowie lat 60. przedsiębiorstwo, będąc już jednym z większym zakładów produkcyjnych w tej części woj. łódzkiego, zostało przekształcone w Zakłady Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych, czyli popularny ZUGiL (należy tu zaznaczyć, że współcześnie nie jest już to skrót, lecz samodzielna nazwa spółki akcyjnej). W 1967 r. ZUGiL stał się częścią Zjednoczenia Urządzeń Technologicznych „Techma” w Warszawie.
- Stół laboratoryjny, którego produkcję rozpoczęto w 1963 r.. Urządzenie służyło do badań procesów pokrywania powierzchni metalami galwanicznymi.
- Mistrz prototypowni Jan Marciniak przy produkcji wibracyjnych urządzeń w nowej hali.
fot. Archiwum firmy ZUGIL (2)

Zakładowa orkiestra podczas pochodu 1-majowego
fot. archiwum firmy ZUGIL
Pod kierownictwem Stanisława Poznerowicza, który objął gabinet dyrektora naczelnego w 1969 r., ZUGiL stał się liderem wśród producentów powłok ochronnych. To właśnie w Wieluniu zaprojektowano i wykonano malarnię i lakiernię dla nowej fabryki samochodów marki Syrena i Fiat 126 p w Bielsku-Białej. A to tylko jeden z przykładów intratnych zleceń realizowanych przez ZUGiL w okresie swojego prosperity. Produkowane w Wieluniu kompleksowe linie technologiczne, automaty i pojedyncze urządzenia do malowania, lakierowania i galwanizowania cieszyły się dużą renomą.
- Wizyta delegacji z Włoch, 1977 r. fot. archiwum firmy ZUGIL
• Zakład Generalnych Dostaw i Montażu w Wieluniu
• Samodzielny Zakład Wykonawstwa Inwestycyjnego w Wieluniu
• Zakład Doświadczalny w Łodzi
• Zakład Projektowania i Konstrukcji Galwanizerni i Lakierni w Łodzi
• Zakład Metalowy Przemysłu Terenowego w Wieruszowie
W latach 70. ZUGiL stał się znaczącym eksporterem, początkowo głównie do ZSRR. W połowie dekady urządzenia produkowane przy Sieradzkiej zaczęły trafiać też do krajów kapitalistycznych. W 1977 r. realizowano dostawy do RFN, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Jugosławii, Egiptu. Wraz z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa rosło znacznie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników inżynieryjno-technicznych. W ślad za wysokiej jakości realizacjami przyszły prestiżowe nagrody - złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich i wystawach w Brukseli.
- Wirówka wyprodukowana na licencji angielskiej na targach w Poznaniu w 1980 r.
- Biuro konstrukcyjno-technologiczne
- Pochód 1-majowy, lata 80.
fot. Archiwum firmy ZUGIL (3)

fot. zbiory M. Kopańskiej
W kryzysowych latach 80. produkcja malała, a co za tym idzie – stopniowo zmniejszano zatrudnienie. W 1992 r. ZUGiL stał się jednoosobową Spółką Akcyjną z udziałem Skarbu Państwa. W nowych realiach gospodarczych firma szukała nowych pomysłów na swoją działalność, czego przykładem może być wprowadzenie na rynek sejfów (na broń i nie tylko). Zmieniał się profil zugilowskiej produkcji, inwestowano również w unowocześnianie zakładu. Pod koniec lat 90. uruchomiona została nowoczesna ocynkownia ogniowa.
- W latach 90. tradycją przedsiębiorstwa stało się honorowanie pracowników z 30-letnim stażem. Na zdjęciu jubilaci z roku 1996. fot. archiwum firmy ZUGIL

fot. Z. Rybczyński
Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI w. firma musiała stawić czoła poważnemu kryzysowi finansowemu, który mocno zachwiał jej pozycją. Przedsiębiorstwo uratowano przed upadłością za cenę masowych zwolnień pracowników. Dalsza restrukturyzacja, polegająca m.in. na rezygnacji z działalności przynoszących straty, pozwoliła ZUGIL-owi osiągnąć stabilizację. W 2015 roku firma została wyłączona z Grupy Gwarant (w której strukturach funkcjonowała od 2003 r.) i stała się samodzielną spółką akcyjną. W tym czasie też utworzono oddział zamiejscowy w Ozimku na bazie infrastruktury zakupionej od spółki Małapanew Maszyny i Konstrukcje.
Spośród bardziej prestiżowych kontraktów realizowanych przez firmę w ostatnim 30-leciu należy wymienić m.in. malarnię dla Stoczni Szczecińskiej, dach hali widowiskowo-sportowej we Włocławku, czy malarnię kataforetyczną dla Volvo.
- Współcześnie ZUGIL wykonuje także urządzenia do przygotowania powierzchni w obiektach przemysłowych. Na zdjęciu myjnia przelotowa z suszarką.
- Widok na zugilowskie zakłady produkcyjne od strony ulicy Sieradzkiej.
fot. Archiwum firmy ZUGIL (2)

fot. Archiwum firmy Zugil
Co zbudował ZUGiL

Ciepłownia miejska
fot. M.Skotnicki

Sygnalizacja świetlna
fot. M.Skotnicki

Zasadnicza Szkoła Zawodowa
fot. M. Skotnicki

Osiedla mieszkaniowe
fot. Mirosław Grabczak / Arch. WSM

Basen miejski
fot. Archiwum firmy ZUGIL

Amfiteatr
fot. Portal turystyki aktywnej map4u ( Piotr Solle)
